12/22/09

54 Vorys Attorneys Recognized as 2010 Ohio Super Lawyers

Related Practices

Attorneys & Professionals

The law firm of Vorys, Sater, Seymour and Pease LLP is pleased to announce that 54 of the firm’s attorneys have been named 2010 Ohio Super Lawyers.  Super Lawyers magazine distinguishes the top 5 percent of attorneys in each state in more than 70 practice areas, and recognizes those who have attained a high degree of peer recognition and professional achievement.

Super Lawyers, listed by office with their practice area, include:

Columbus:

Sandra J. Anderson- General Litigation

G. Ross Bridgman- Employment & Labor

Stephen R. Buchenroth- Real Estate

Gary E. Davis- Real Estate

Richard P. Fahey- Environmental

Mary Ellen Fairfield- Employment & Labor

Gerald P. Ferguson- Business Litigation

Kenneth A. Golonka, Jr. - Real Estate

Robert A. Harris- Employment & Labor

Bruce L. Ingram- Eminent Domain

Reginald W. Jackson- Bankruptcy & Creditor/Debtor Rights

Benita A. Kahn- Information Technology/Outsourcing

John K. Keller- Alternative Dispute Resolution

Allen S. Kinzer- Employment & Labor

William D. Kloss, Jr. - General Litigation

John L. Landolfi- Business Litigation

Randall D. LaTour- Bankruptcy & Creditor/Debtor Rights

Michael G. Long- Business Litigation

Robert A. Minor- Workers' Compensation

Jonathan M. Norman- Employment & Labor

Chris J. North- Employment & Labor

James E. Phillips- Civil Litigation Defense

William J. Pohlman- General Litigation

William G. Porter II- General Litigation

Alan T. Radnor- Personal Injury Defense: Medical Malpractice

Suzanne K. Richards- Business Litigation

Thomas B. Ridgley- Civil Litigation Defense

Robert J. Sidman- Bankruptcy & Creditor/Debtor Rights

Bradley K. Sinnott- Workers' Compensation

David A. Swift- Estate Planning & Probate

Robert E. Tait- Civil Litigation Defense

Thomas M. Tarpy- Employment & Labor

Robert N. Webner- Business Litigation

Robert W. Werth- Banking

James A. Wilson- Antitrust Litigation

Cleveland:

Lisa Babish Forbes – Intellectual Property Litigation

Anthony J. O'Malley- Business Litigation

Drew T. Parobek- Bankruptcy & Creditor/Debtor Rights

John W. Read- Civil Litigation Defense

David J. Tocco- Business Litigation

Cincinnati:

Melvin A. Bedree- Banking

Daniel J. Buckley- Business Litigation

William D. Hayes- Environmental

Barbara B. Jacobson- Personal Injury Plaintiff: General

Nathaniel Lampley Jr.- Employment & Labor

Roger E. Lautzenhiser- Business/Corporate

Mark A. Norman- Environmental

Donald J. Shuller- Real Estate

Victor A. Walton, Jr.- Business Litigation

Glenn V. Whitaker- Business Litigation

Akron:

F. Daniel Balmert- Employment & Labor

Thomas R. Crookes- Employment & Labor

J. Bruce Hunsicker- Real Estate

Jay P. Porter- Real Estate

J. Bret Treier- Mergers & Acquisitions

Thomas R. Trotter- Bonds/Government Finance